Тема: Узгодження різних категорій слів у реченні
Мета: Сформувати поняття про узгодження слів у реченні, вчити узгоджувати
слова різних категорій у реченні. Розвивати усне та писемне зв’язне
мовлення, словесно-логічне мислення, уяву, увагу, сенсорну пам'ять,
фонетичний слух .
Активізувати мовленнєву діяльність учнів.
Виховувати зацікавленість у вивчанні рідної мови, самостійність,
дисциплінованість.
Обладнання: кросворд, таблиці „Іменник”, „Дієслово”, „Прикметник”,
ситуативні малюнки, предметні малюнки.
Хід уроку
І. Підготовча частина.
1. Організаційний момент.
2. Нервово-психологічна підготовка.
Розв’язання кросворду.
- Допиши літери. Прочитай слова, що означають ознаку предмета. (до слова
ЧОЛОВІК)
ГАР ДОБ СТА ЩЕД МОЛО |
|
ИЙ
|
|
||
|
||
|
||
|
3. Актуалізація опорних знань.
3.1. Само диктант слів з кросворду.
3.2. Усна робота за таблицями „Іменник”, „Дієслово”, „Прикметник”.
- Що означає іменник (дієслово, прикметник)?.
- На які питання відповідає іменник, (дієслово, прикметник)?
3.3. Індивідуальні завдання (робота біля дошки)
1) звуко-буквенний аналіз слова СВІТ (Білогруд Г.)
2) скласти і записати речення за малюнком. (Коненко С.)
3.4. Гра „Впіймай слово” (дієслово)
Вірш „Сніговик”
Потрудивсь Назар, бо ж снігу
Аж три кошики приніс.
І зробив сніговита він,
А із моркви вставив ніс.
- Які дієслова запам’ятали?
ІІ. Основна частина
1.Повідомлення теми та мети уроку. Мотивізація.
- Іноді у вашому мовленні зустрічаються помилки, тому не завжди можна вас зрозуміти. Ось ми сьогодні і будемо вчитися правильно конструювати словосполучення і речення рідною мовою. Познайомимося з новим словом „узгодження” .......
2. Вивчання нового матеріалу.
2.1. Гра „Павутиння” (складання словосполучень). Працюють 2 учня (Гоцуля Я., Копачевський А.)
дієслово іменник прикметник
писав брат розумний
прибрала сестра гарна
ремонтував уважний
вишивала добра
2.2. Роз’яснення нового матеріалу на практичному матеріалі ( „павутиння”) + ознайомлення з правилом на стор.60
3. Фізхвилинка
4. Закріплення нового матеріалу. Робота з підручником.
І група – виконує вправу 227 на стор. 61 (самостійно);
ІІ група – вправа 226 (з допомогою вчителя).
ІІІ. Заключна частина
1.Гра „Сонечко” (прийом „Асоціативний кущ”) проводиться по групах
І група – підібрати прикметники до слова УЧЕНЬ
ІІ група – до слова УЧЕНИЦЯ
(добрий, гарний, (добра, розумна, дисциплінована,
працьовитий) працьовита, охайна і т.д)
Порівняння результатів роботи груп.
- Чому прикметники мають різні закінчення?
- Як називається явище, коли слова зв’язуються між собою і одночасно змінюють форми? (Узгодження)
2. Підсумок уроку.
2.1. Самооцінка учнів
2.2. Оцінювання уроку учнями
2.3. Оцінювання роботи учнів учителем.
3. Домашнє завдання стор. 61. Вправа 228 (1- й стовпчик)
І група – до прикметників дібрати іменники;
ІІ група – тільки утворити прикметники від іменників.